loading
medicate

Bebeğin doğumunun ardından 24-48 saat içinde yapılan sünnete YENİDOĞAN SÜNNETİ ismi verilmektedir. Yenidoğan sünneti ilk bir aya kadar duruma göre bazen de 40 güne kadar uygulanabilir. Bebeklerin ikinci aydan itibaren bilinç durumu gelişmeye başlamakta, çevre ile birlikte anne ve babayı algılarken, hareket kabiliyeti de artmaya başlamaktadır. Yenidoğan dönemi (doğumdan sonra ilk bir aya kadar geçen süre) cerrahi işlemin rahatlığı, yara iyileşmesinin çabuk ve estetik olarak daha iyi olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve psikolojik etkilenme olmaması nedeniyle sünnet için en ideal dönem olarak kabul edilmektedir.Yenidoğan sünneti yaptıran aileler çok yüksek oranda  memnuniyet belirtmekte ve işlem sonrasını çok rahat geçirdikleri için tüm ailelere önermektedirler. 

Yeni Doğan Sünneti Ne Kadar Sürer?
Sadece 15-20 dakika süren sünnet işlemi sonrası anne ile birlikte 2 saat sonra hastaneden taburcu olabilir.

Operasyon Sırasında Bebeğin Canı Acır mı?
Yenidoğan sünneti sırasında bebekler de ağrı duyar ancak bunu önlemek için işlemden 30-45 dakika önce penisin çevresine uyuşturucu etkili bir krem sürülür. Ağrı ortadan tam anlamıyla kalkana kadar beklenir ve sünnete geçilir.

Yenidoğan Sünnetinin Avantajları Nelerdir?
• Yenidoğan sünnetinde yara 24-48 saatte iyileşir.. Göbek iyileşmesinden daha hızlı bir iyileşme yaşanır.
• Bebekler psikolojik olarak sünnetten etkilenmez.
• Pansumana ihtiyaç duyulmaz.
• Yeni doğan sünnetinde kanama riski çok azdır.
• Yeni doğan sünneti yapılan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu sünnetli çocuklara göre 10 kat az görülür.
• Sünnet için sadece lokal anestezi ( penisin çevresine uyuşturucu bir krem sürülerek ağrının önlenmesi ) yeterlidir. Lokal anestezi ile, bebek narkoz almadan yani uyutulmadan sünnet olur
• Sünnet sonrasında ağrı kesici ihtiyacı çok az olur.

Sünnet Sonrası Bebek Sık Sık Emzirilmeli
Yenidoğana yapılan sünnet sonrası çoğunlukla ağrı kesici bile vermeye gerek duyulmaz. Sünnet sonrası anneden istenilen tek şey, bebeği sık sık emzirmesidir.Emen bebeğin gevşemesi, rahatlaması, duygusal olarak da doyması, ağrı hissini gidermede etkili olmaktadır.

Yenidoğan sünneti sonrası evde bakım çok kolaydır
Bebeğin  alt değiştirmesinde antiseptik olarak vereceğimiz merhemin 2-3 kez sürülmesi yeterlidir. Bebeğin sünnet sonrası bezlenecek olması genelde anneleri korkutur ancak yenidoğan sünnetinde bu bir avantajdır ve normal şekilde bezlenmeye devam edilir. Sünnetten iki gün sonra bebek normal banyosunu yapmaya başlayabilir.