loading
medicate

Çocuklarda ve sünnet olmamış erkeklerde sık görülen penis başı veya penis ucunun iltihaplanmasına Latince Balanit - Postit - Balanopostit halk arasında bilinen adıyla Penis Ucu ve Sünnet Derisi İltihaplanması denir. En sık belirtisi penis başında veya penis ucunda kızarıklık, tahriş, akıntı ve şişliktir. Sünnet derisin (prepisyum) iltihabına postit , ikisinin birlikte görüldüğü duruma ise balanopostit denir.

Sebepleri

Balanitin temel nedeni kötü hijyendir. Kötü hijyen bölgede zararlı bakterilerin çok üremesine yol açar ve bu durum enfeksiyona neden olabilir. Sünnet derisinin altındaki hassas cildin düzenli olarak yıkanmaması nedeniyle ter, birikinti, ölü deri ve bakterilerin sünnet derisinin altında birikmesine ve tahrişe sebep olmasıyla iltihaplanma gerçekleşir. Penisin aşırı yıkanması, temizliğinde sabun ve diğer tahriş edici ilaçların kullanılması, penise sürtünen kumaşın tahrişi, idrar yolu enfeksiyonları, iç çamaşırın temizlenmesi ve ya yapımında kullanılan kimyasal maddeler, balanitin diğer nedenlerinden sayılabilir.

Tedavi

Herhangi bir tedavi seçeneği uygulamadan önce parfümlü sabun, losyon veya pudra gibi tahriş edici maddelerden kaçınmak önemlidir. Tedavisi asıl sebebe bağlıdır. Eğer enfeksiyon varsa tedavi uygun antibiyotik veya mantardan kaynaklanıyorsa mantar karşıtı ilaçla tedavi edilir. Sıcak oturma banyosu ve lokal pomadlar da semptomatik tedavide etkilidir. Tedavisi geciken vakalarda aşırı kaşıntı, döküntü, ürtiker ve enflamasyonlu cilt gibi alerjik dermatit belirtileri nedbeleşmeye yol açabilir. Penis açıklığında nedbe dokusu açıklığın daralmasına neden olabilir. Şiddetli veya ısrarcı iltihaplanma halinde sünnet tavsiye edilebilir.